EDEN II

Reymonta 31, 32-332 BukownoBłędowska 13A, 32-329 Laski

Ośrodkicałodobowe

32 646 04 00, 608 289 093osrodekeden.dadak@gmail.com

Historia Ośrodka

STAROŚĆ GODNA I POGODNA

Bukowno to urokliwe miasto, oczko leżące na Wyżynie Śląskiej w pobliżu Pustyni Błędowskiej nad rzeką Sztoła – dopływem Białej Przemszy. Bukowno, na miejsce swej działalności wybrała Urszula Majocha mieszkanka Chechła. A cel postawiła przed sobą nie byle jaki !!!

 

Otóż Urszula, interesująca się wszelkimi problemami związanymi z człowiekiem, z jego ciałem i duszą, postanowiła stworzyć EDEN, a więc miejsce i stan szczęśliwości. Pomyślała o tych najbardziej potrzebujących ludziach w jesieni rycia, którzy nie zawsze potrafią ryć samodzielnie, bywa, że najbliżsi są zbyt daleko… tysiące kilometrów od Polski. To z myślą o ludziach, którzy dawno przeszli zrównanie dnia z nocą, ale na swój sposób są aktywni, chętni do dzielenia się małymi smuteczkami i większą radością, otwarła podwoje swojego pensjonatu. Z myślą o ludziach samotnych. Ile jest osób potrzebujących duchowego wsparcia, chociaż odrobiny zainteresowania, zwykłego ludzkiego ciepła – statystyki nie podają, ale że grupa ta jest całkiem liczna, nie trzeba nikogoprzekonywać. Wystarczy rozejrzeć się wokół.

„Moi pierwsi podopieczni byli ludźmi chorymi i w zaawansowanym wieku a przyjnowałam ich do własnego domu w Chechle – wspomina Urszula Majocha. Trzy lata temu wynajęłam dom w Ryczówku przewidziany dla ludzi ze schorzeniami miażdżycowymi, zaś w kilkanaście miesięcy później powstał w Złożeńcu koło Pilicy dom dla osób sprawnych psychicznie.”

 

Jak się okazało, nie można być jednocześnie w dwóch miejscach naraz, ale tu przypadek pomógł Urszuli. Tak powstał EDEN w Bukownie
kiedyś zakład krawiecki, dziś pięknie wyremontowany i zaadoptowany obiekt z myślą o jak największej wygodzie pensjonariuszy. Pastelowe kolory dają wrażenie ciepła i przytulności a rośliny doniczkowe dopełniają reszty. Każdy pensjonariusz może swój pokój urządzić wg własnego uznania, mieć w nim to co najcenniejsze, np. Pan Eberhard Zmarzlik z Piekar Śląskich – emerytowany górnik zawiesił na ścianie w swoim pokoju honorową szpadę górniczą i honorowy dyplom przyznany mu przez Ministerstwo Górnictwa i Energetyki. Albin Waloszek zdradza, że bardzo smakują mu serwowane w EDENIE obiadki, pani Aleksandra, przez 50 lat mieszkanka Dusznik, mówi, że gdy człowiek zdrowy to powietrze wszędzie zdrowe. Ileż w tym życiowej Prawdy. 70-letni Jan Gwiazda mówi, że w EDENIE panuje domowa atmosfera, podkreśla to też Marianna Herej, Praskowia Błaut i 81-letni Mieczysław Jeleń. W sumie jest tu 32 Pensjonariuszy z różnymi schorzeniami, w różnym wieku, z różnych zakątków kraju. Mieszkają w pokojach 1, 2, 3 i 4 osobowych a czuwa nad nimi sprawdzony personel pielęgniarsko-opiekuńczy.

Jesień życia może być godna i pogodna – zapewnia Urszula Majocha. Nie ma chyba nic wspanialszego nad uśmiech i dobre samopoczucie pensjonariusza, który przybył do nas smutny, przybity, na skraju depresji i na dodatek chory.

 

Niesienie pomocy i radości takim ludziom to na pewno powołanie… Wiem, że w EDENIE wszyscy się krzątają, by zapewnić fantastyczną atmosferę. Nad całością czuwa oczywiście wszędobylska Urszula Majocha, która nie przepuści żadnego zaniedbania i najmniejszy pyłek kurzu jej nie umknie. Z Urszulą szybko się zaprzyjaźniłyśmy. Urszula ma ogromna serce, jest niezwykle otwarta, komunikatywna, bezpośrednia, poza tym atrakcyjna i elegancka. Do pensjonariuszy zwraca się po imieniu, niektórzy z nich zaś mówią do niej „mamuśka”, mimo że to oni mogliby być jej rodzicami.

EDEN zapewnia: warunki mieszkaniowe z zameldowaniem czasowym lub stałym, opiekę lekarską, co tydzień i na wezwanie przeprowadzoną przez lekarza (wypisanie recept, wizyty u lekarzy specjalistów, dostarczanie leków, zaopatrzenie w pieluchomajtki), opiekę pielęgniarską: iniekcje domięśniowe, podanie leków wg zaleceń, pomiar cukru, pomiar ciśnienia, wykonanie wlewów dożylnych, zmianę opatrunków, zabiegi lampą bioptrom, terapię ruchową, świadczenia terapeutyczne, usługi opiekuńcze to m.in. pomoc przy toalecie porannej i wieczornej bądź wykonanie pełnej toalety dla niesprawnych, wyprowadzanie do toalety, zmiana pieluchomajtek, kąpiel mieszkańca, pomoc przy posiłkach – karmienie, ubieranie mieszkańca bądź pomoc przyjego ubraniu, pomoc przy przygotowaniu mieszkańca do spaceru, usługi żywieniowe: śniadanie – zupa mleczna, kanapki, herbata; obiad zupa drugie danie, kompot; kolacja – kanapki, herbata, kawa, przygotowanie kawy lub herbaty dostarczonej przez rodzinę, przygotowanie deserów przez personel, organizowanie wieczorków, małych imprez, organizowanie wolnego czasu.Bukowno to urokliwe miasto, oczko leżące na Wyżynie Śląskiej w pobliżu Pustyni Błędowskiej nad rzeką Sztoła – dopływem Białej Przemszy. Bukowno, na miejsce swej działalności wybrała Urszula Majocha mieszkanka Chechła. A cel postawiła przed sobą nie byle jaki !!!